A korombeli fiatalok, ismerőseim, barátaim egy jelentős része pár évvel a diploma előtt vagy éppen a megszerzése után járnak az életben. A baráti beszélgetések alkalmával rendszeresen visszatér az álláskeresés témája. Pontosabban az, hogy milyen nehéz, már-már lehetetlen elhelyezkedni a szakmájukban, legyen az szinte bármi, amit tanultak. Idősebb alkalmazott ismerőseim pedig rettegnek, hogy eltessékelik őket állásukból és egy fiatalabb kollégával helyettesítik őket.
Az elmúlt években sok helyen dolgoztam az egyetem mellett, rendkívül változatos munkakörökben. Ezek mellett bele léptem a vállalkozások világába is. Rengeteg képzés és üzleti beszélgetés. Valami már annak idején is feltűnt, ahogy pedig egyre több vállalkozót ismertem meg, beszélgettem velük, a gondolatom be is igazolódott számomra.
NINCS MUNKAHIÁNY MAGYARORSZÁGON
Nagyon sok vállalkozóval beszéltem az utóbbi időben és szinte kivétel nélkül arra panaszkodnak, hogy nem találnak munkaerőt. Furcsán hangzik ugye? Miközben te talán már megszámlálhatatlanul sok helyre elküldted az önéletrajzod, diploma ide vagy oda, vissza sem jeleztek. Paradoxonnak tűnik, pedig nem az. Vállalkozói nézőpontból szemlélve lehetőségem vált kívülről is rálátni a munkaerőpiacra, szubjektív nézőpontból. Véleményemet kizárólag segítő szándékkal írom le. Amennyiben bántónak, sértőnek érzed, úgy elértem vele a megfelelő hatást. Ugyanis minél jobban fáj, annál inkább ösztönöz a változtatásra. Természetesen nem feltétlen vonatkozik minden pont Rád is, kényszerűen általánosítok.
Meglátásom szerint a következő okok miatt nem kapsz munkát ma Magyarországon:
1. Nem azt csinálod, amit valójában csinálnod kéne
Munkahelyek után rohangálsz, nem pedig hivatás után. Olyan munkákra jelentkezel, amikről már előre tudod, hogy utálni fogod (vagy a legrosszabb esetben fogalmad sincs, hogy pontosan milyenekre), nem pedig olyan munkákra, amikben kiteljesedhetsz, amiket szeretsz csinálni, méghozzá szenvedélyesen. Mindenki számára létezik ilyen és a mostani, lehetőségek korában sokkal könnyebb megtalálni, mint valaha. Lehet, hogy eddig csak sodródtál az élettel, hagytad, hogy azt csináljon veled, amit akar. Nem voltál hajlandó vállalni a felelősséget a saját tetteidért.
2. Nem megfelelő a gondolkodásmódod
Úgy véled, azért kell dolgoznod, hogy legyen pénzed a megélhetésre (kaja, csekkek, stb.). Ebből a nézőpontból értelmesnek tűnhet az a meglátás, miszerint bármilyen munka jobb, mint a semmi. Ezzel a gondolkodással viszont saját magadnak ártasz a legtöbbet, de a környezetedet sem fogod kímélni. Akár tisztában vagy ezzel, akár nem! A munka -legyen az bármi- egy nemes szolgálat. Valósággá vált addig nem létező ideákat. Ez teremtés. Azonban ez lehet építő vagy romboló hatású attól függően, milyen energiával végzed.
3. Friss diplomásokból 12 egy tucat
Sajnálatos módon a mai iskolai oktatás (az egyetemi is) a múltra készíti fel a diákokat. Egy olyan világra ami már akkor sem létezett, amikor az oktatásod elkezdődött. Bizonyára ezt Te is érzékeled. Ezt azonban nem lehet egy legyintéssel elintézni. Mivel olyan munkaerő "termelődik", ami nem kell a cégeknek. Távol áll a minőségtől. A friss diplomások feje tele van használhatatlan információkkal, melyet oly büszkén szavalnak, akár a papagájok. A legnagyobb baj, hogy azt hiszik, tudnak valamit.
4. Kiemelkedőnek hiszed magad
Elvégeztél egy egyetemi/főiskolai képzést, megvan a diploma és a nyelvvizsga is. Úgy véled, hogy készen állsz a továbblépésre. Sajnos jogosan hiheted ezt, mivel Neked ezt mondták. Becsaptak Téged. Nem szándékosan, hanem tudatlanságból. Fényévekre vagy attól, hogy az egyetem vagy főiskola után boldogulj a világban. Erre pedig előbb vagy utóbb Te magad is rá fogsz jönni. Lehet, hogy csak 10 évvel a diploma után. Minél később jössz rá, annál jobban fog fájni.
5. Nincsen önbizalmad...
...sem pedig megfelelő énképed. Az új generációk tagjai hihetetlen mértékű félelemmel és önbizalomhiánnyal élnek együtt minden nap. Ezt pedig nagyképűséggel, agresszióval vagy visszahúzódással próbálják palástolni. Mindez a nagyfokú tudatlanságból és tapasztalatlanságból fakad. Az iskola azt tanította, a hiba = kudarc. Nem szabad hibázni. És azt, hogy az iskolai oktatás elég...
Senkinek nincs szüksége olyan emberre, aki (1) olyan munkát akar végezni, amit nem szeret (2) a megélhetésért robotol és várja a munkanap végét (3) van egy diplomája és azt hiszi övé a világ (4) nagyképűen úgy véli, már mindent tud (5) gyámoltalan, önállótlan ember, rosszabb esetben még nagyképű is.
Magadon nehéz lehet meglátni ezeket elsőre, a saját egód miatt. Azt ajánlom, figyeld meg ezeket a pontokat más embereknél. De semmiképpen sem ítélkezz! Kizárólag saját magad felett! Kezdj el felelősséget vállalni az életedért és a tetteidért. Hagyd abba a másokra mutogatást!
Jövő héten írok 5 javaslatot, melyet következetesen betartva elérhetsz arra a pontra, amikor nem az álláshirdetések vagy a munkaerő közvetítő fogja megmondani, hova mehetsz dolgozni, hanem Te fogod megmondani, hol fogsz dolgozni.
Igen, létezik egy ilyen szint is. :-)
Az utolsó 100 komment: